رنگهای هاله ی نورانی

همه ی انسانها در برابر رنگ واکنشی احساسی دارند . حتی آنان که درباره ی رنگها اطلاعات کافی ندارند، به طور غریزی می دانند که رنگهای گرم شور و هیجان و احساسات مثبت به وجود می آورد و رنگهای سرد باعث رخوتانسان می شود و احساس آرامش و آسودگی ایجاد می کند .
حتی کودکان هم نسبت به رنگهای مختلف واکنش احساسی نشان می دهند آنان معمولاً رنگ قرمز را به خشم و هیجان و پرخاشگری نسبت می دهند و رنگ سبز را منسوب به آرامش و آسودگی و خلوت می دانند . در سال ۱۹۷۸ تحقیقاتی در باره ی بچه ها انجام شد . در این بررسی از بچه ها خواسته شد بعد از نگاه کردن به تصاویری شادی بخش و آندوه آور، نقاشی بکشند . وقتی آنان به صحنه های شاد نگاه کردند ، در نقاشیهای خود با رنگهای زرد و نارنجی و سبز و آبی به کار بردند و وقتی به صحنه های ناراحت کننده نگاه کردند ، رنگهای نقاشیهایشان سیاه و قهوه ای و قرمز بود . وقتی شما بتوانید هاله ی نورانی افراد را ببینید ، از رنگهای هاله ی آنان می توانید احساساتشان را تشخیص دهید.
در ضمن، کودکان معمولاً خیلی خوب می توانند هاله های نورانی را ببینند الین مورای(Elin Morray) در کتاب راهنمایی یک دانشجو به دانشجویان تازه وارد دانشجویان دوره های روحی از آزمایشی می گوید که وقتی در اونتاریو(Ontario) تدریس می کرده و بر روی بچه های یازده و دوازده ساله انجام داده است .هر چند در آن زمان او خود نمی توانست هاله ی نورانی را ببیند ، پی برد که هفتاد و پنج درصد از شاگردانش قادر به دیدن هاله های نورانی و رنگهای آن هستند.
ما تمام مدت با استفاده از رنگ احساسات خود را بیان می کنیم. وقتی عصبانی بوده ایم ممکن است بگوییم از شدت عصبانیت قرمز شده بودم یا عبارات متداولی مانند : احساس سرسبزی می کنم ، از شدت حسادت کبود شدم ، امروز حال و هوایم خاکستری است ، روزگارش سیاه است . این عبارات چه بسا از زمانی سر زبانها افتاده که مردم متوجه شدند احساسات انسان در هاله ی نورانی دخیل است.
در سال ۱۹۳۲ ، رابرت جرارد (Robert Gerard) دانشمند آمریکایی آزمایشهایی بر روی زندانیان انجام داد او پی برد که قرار دادن زندانیان در معرض نور قرمز آنان را به هیجان می آورد و پرخاشگر تر می شوند و نور آبی آنان را آرام می کند . به تازگی نیز الکساندر شاوس(Alexander Schauss) کشف کرد که وقتی زندانیان در معرض نور صورتی قرار می گیرند میزان تهاجم و پرخاشگری آنان کاهش می یابد . او متوجه شد که رنگ صورتی دیوارهای زندان باعث می شود زندانیان آرام بمانند و به خشم نیایند .
بلافاصله بعد از آن ، نیروی دریایی آمریکا رنگ بازداشتگاههای خود را صورتی کرد ، و امروزه صدها نهاد در سراسر آمریکا زندانیان خشمگین را در بندهای صورتی رنگ می اندازد تا آرام شوند .
آزمایش دیگر مربوط به جک ویجری(Jack Widgerey) دکتوراتوری است که از او خواسته بودند دو اتاق بازجویی اداره پلیس را تزیین کند او یکی از اتاقها را با سبز ملایم و بژ رنگ آمیزی کرد و اتاق دیگر را رنگ سبز و قرمز روشن زد . پلیس از اتاق اول برای گفتگو با قربانیان و خانواده های آنان استفاده می کرد و از اتاق دوم برای بازجویی از مظنونان آنان کشف کردند مظنونان بیشتر حرف می زنند و پلیس راحت تر می تواند از زبان آنان حرف بکشد .
ما تمام مدت در برابر رنگ واکنش نشان می دهیم، خواه در این زمینه آگاه باشیم یا نباشیم غذاخوریهای زنجیره ای می دانند که رنگ نارنجی اشتها را تحریک می کند و رنگ قرمز باعث می شود به نظر برسد که زمان زود می گذرد . در نتیجه وقتی این دو رنگ با هم ترکیب شوند، مشتریان هم بیشتر می خورند و هم سریع تر می خورند و جا برای مشتریان بعدی باز می شود .
وقتی شما یاد گرفتید چگونه غبار پیرامون بدن را که آئورا را تشکیل می دهد ببینید ، مدتی لازم است تا به دیدن رنگهای آن بپردازید . برای عده ای مردم این مدت ممکن است دقیقه ای بیش نپاید ، اما عده ای دیگر به روزها و حتی هفته ها وقت احتیاج دارند تا رنگهای آئورا را ببینند . من در کلاسهایم متوجه شده ام افرادی که موفق به دیدن رنگ ها نمی شوند بسرعت ناامید می شوند ، و همین جلوی پیشرفتشان را می گیرد . حل مشکل را به زمان بسپارید مطمئن باشید هر وقت زمان مناسب فرا برسد رنگها بر شما آشکار خواهند شد .
در ابتدا معمولاً رنگهای تیره و محو به چشم می آیند بیشتر مردم وقتی شروع به درک رنگهای آئورا می کنند ، در آغاز آن را خاکستری و بعد آبی می بینند ، این رنگ آبی احتمالاً همان آئورای سلامتی است که از بدو تولد کم کم شکل می گیرد .
رنگهای دیگر به تدریج خود را نشان می دهند در آغاز به قدری محو و کمرنگ به نظر می رسدکه گویی شسته شده اند عده ای در برهه ای از زمان دچار تردید می شوند که آیا براستی رنگها را می بینند یا به نظرشان می رسد که دیده اند .
گاهی یک رنگ بر هاله ی نورانی غلبه می کند و کم کم هم بر مقدارش افزوده می شود و هم غلظتش بیشتر می شود این به عنوان رنگ زمینه شناخته شده است این رنگ بویژه بسیار اهمیت دارد زیرا معلوم می دارد که شخص باید با زندگی اش چکار کند این رنگ لزوماً آشکار نمی کند که اعمال شخص درست است یا نه ، اگر چه به طور طبیعی کسی که به کمال رسیده آئورای درخشنده و با شکوهی دارد و کسی که تکلیف خود را نمی داند آئورای او بی فروغ است .
بر اثر تمرین ، کیفیت این رنگها تا حد قابل ملاحظه ای درباره ی شخصی که با او روبرو هستید ، به شما خواهد گفت. حالت دلخواه این است که رنگ زمینه باید بخش اعظم هاله را فرا گرفته باشد و غلظت آن زیاد و درخشنده و شفاف باشد هاله ی شخصی نادرست و متقلب چروکیده و رنگهای آن تیره و کدر است .
چند سال قبل چندبن بار برای زندانیان سخنرانی کردم . جالب توجه این بود که هاله ی بیشتر آنان تیره و کدر بود و فقط عده ی انگشت شماری هاله ی زیبا و شفاف داشتند . این افراد در کنار یکدیگر نشسته بودند و بعداً فهمیدم که جزو نادمان و اصلاح شدگانند. نگهبان تعجب کرده بود که من چطور توانسته ام به تفاوت آنان با دیگران اشاره کنم . خیال می کردند با سئوال و جواب به این مطالب پی برده ام .
البته بیشتر مردم دارای هاله هایی هستند که نه غنی است و نه کدر. اینان افرادی هستند که سعی می کنند با زندگی کنار بیایند بی آنکه زیاد تحت فشار باشند . شما هرچه یبشتر به هاله ها نگاه کنید بیشتر متوجه خواهید شد که مردم چقدر تواناییهای بالقوه ی خود را هدر می دهند. خوشبختانه ، عده ای از مردم در مراحلی از زندگی پی می برند که قادرند بیش از حد تصور خود کار انجام دهند ، و انگیزه پیدا کنند که زندگی شان را متحول می کنند وقتی این اتفاق بیفتد اثر زیادی در هاله ی نورانی خواهد داشت .
هر رنگی دارای مفهومی است که می توان آن را تعبیر کرد .

 

/ 0 نظر / 8 بازدید