شاخه‏های هنر تأثیرگذاری:

  الف - شاخه انتقال فکر، که خود به فرعی‏های زیر تقسیم می‏شود:

  1- پست(5) اندیشه (پُست اراده از نوع اندیشه): در این نوع پُست، افکار و یا تصورات خاصی به سوژه منتقل می‏شود. با این نوع پست می‏توان افکار سوژه را تغییر داد و افکار مورد نظر را جایگزین افکار او نمود.

 2- پست گفتاری: با این پست، گفتار (کلمات و جملات) خاصی را به سوژه منتقل می‏کنید تا آن کلمات را بگوید. مثلاً یک سؤال یا یک جمله خاص یا یک سری جملات.

 3- پست حرکتی: القاء حرکت یا حرکاتی (جسمی و عضلانی) معین به سوژه، نظیر: حرکات ساده دست و پا یا حرکات مرکب نظیر رقص و یا حرکاتی پیچیده، مانند انجام حرکتهای مشکل بدنی و حرکتهای به اصطلاح عجیب و غریب.

 4- پست کاری (وظیفه‏ای): در این نوع پست، وظیفه معینی را به سوژه منتقل می‏کنید. یک کار هدفدار، یعنی تغییر دادن شرایطی و بوجود آوردن وضعی جدید. مثلاً: غذاخوردن، حمام رفتن و غیره. ملاقات با اشخاص معین یا تلفن زدن، چیزی (معین یا نامعین) را خریدن یا گرفتن یا دادن یا درخواست کردن، کار جدیدی را شروع کردن، رفتن به یا بازگشتن از جایی و دهها شکل دیگر.

 5- پستهای رفتاری: پست رفتاری شباهت زیادی به پست وظیفه‏ای دارد منتها در پست رفتاری سوژه ممکن است هدف معینی نداشته باشد. پست‏های رفتاری بیشتر شامل اعمالی چون، رفتارهای شخصی و عادتی است.

 - ...- پستهای رفتاری: پست رفتاری شباهت زیادی به پست وظیفه‏ای دارد منتها در پست رفتاری سوژه ممکن است هدف معینی نداشته باشد. پست‏های رفتاری بیشتر شامل اعمالی چون، رفتارهای شخصی و عادتی است.

 - ...

  ب - پستهای احساسی: که هدف آنها القاء یک سری احساسات (هیجانات و عواطف) شخصی در سوژه است. احساساتی نظیر غم و شادی، امید و یأس، آرامش و اضطراب و غیره، که این هم دارای فرعی‏های متعددی است.

  ج - پستهای خواب: از طریق این نوع پستها می‏توان به سوژه، خوابهای معلومی را از فاصله القاء کرد. خوابهای هیپنوتیزمی، مغناطیسی و الکتریکی، سه دسته عمده خوابهای القایی بوده که هر کدام از آنها خود دارای درجات و مراحلی می‏باشند.

  د - پستهای تخریبی: بواسطه پستهای تخریبی می‏توان تأثیرات منفی و ویرانگر را به سوژه منتقل کرد. قویترین پستهای تخریبی به مرگ منجر می‏شوند. برخی از اشکال این نوع پستها عبارتند از:

   انتقال بیماری (جسمی - عصبی - روانی): مانند سرطان، انواع بیماریهای عفونی، تب و لرز و دهها بیماری جسمی دیگر. انتقال انواع بیماریهای عصبی، روانی، جنون و ... ایجاد اختلال و عدم تعادل در مکانیزمهای جسمی - روانی.

  انتقال شوک: مانند سکته مغزی و قلبی.

  انتقال درد: انواع دردها و فشارهای جسمی و روانی نظیر: سردرد، استخوان درد، دل درد، کمردرد (ستون فقرات) و سایر دردها.

  انتقال فلج: مانند از کار افتادن اندامها، چشم، گوش و غیره. همچنین، اعضاء داخلی مانند معده، روده، کلیه و غدد داخلی.

  انتقال اختلالات شعوری: سرگیجه، غش، بیهوشی، از دست دادن حافظه، قدرت تشخیص (و تصمیم‏گیری) و قدرت تفکر، و انواع اختلالات شعوری دیگر از این دسته می‏باشند.

  پست مرگ: که سبب مرگ موجود جاندار می‏شود. پست مرگ بیشتر از طریق توقف یا تشدید و تضعیف سرعت ضربان قلب، توقف جریان خون و یا بیماریهای کشنده سریع‏التأثیر، اعمال می‏شود.

  ه - ...

/ 0 نظر / 22 بازدید